Higiena

Zęby powinniśmy szczotkować co najmniej dwa razy w ciągu dnia, a najlepiej po każdym posiłku. Nasza szczoteczka nie powinna mieć twardego włosia, ponieważ wówczas może podrażnić szkliwo zębów (na porysowanym szkliwie szybciej gromadzi się kamień). Szczotkować zęby powinniśmy wykonując ruch góra-dół. Wówczas pozbędzie się wszystkich nieczystości tkwiących między zębami. Szczotkowanie z prawej w lewą tylko bardziej wpycha resztki jedzenia między zęby.
Po 2-3 minutowym szczotkowaniu zębów powinniśmy usunąć resztki jedzenia z wszystkich zakamarków pomiędzy naszymi zębami. Najlepszym przyrządem do tego zadania będzie nić dentystyczna. Należy uważać aby nie uszkodzić dziąseł.

Jeśli nie będziesz odpowiednio dbał o higienę jamy ustnej, to dość szybko mogą pojawić się u Ciebie paskudne afty. Sprawdź jak sobie poradzić z tym piekącym problemem.
Jeśli podczas szczotkowania lub korzystania z nici dentystycznej zauważymy krwawienie z naszych dziąseł, to powinniśmy zacząć stosować specjalne pasty do wrażliwych dziąseł oraz przemyśleć wymianę szczoteczki na nową, z miękkim włosiem.

Po wyczyszczeniu zębów dobrą praktyką jest użycie płynu do płukania ust. Pozwoli on nam na dłużej zachować świeży oddech.