Stres a zęby

Stres jest jednym z głównych schorzeń atakujących ludzką psychikę w naszych czasach. Odbija się on niewątpliwie na naszej fizjologii. To właśnie przez stres nie mamy apetytu, trudniej jest się nam skupić na czymkolwiek, boli głowa. Często też prowadzi do chorób serca i układu krążenia. Bez wątpliwości ten czynnik działa wyniszczająco na nasz organizm. Oczywiście stres odbija się również na zębach. Coraz częściej pojawiającą się na świecie dolegliwością jest bruksizm - polega on na mimowolnym zgrzytaniu zębami i ich zaciskaniu. Przy czym w nocy zęby zaciskają się nawet do dziesięciu razy mocniej w porównaniu do normalnego przeżuwania pokarmów w dzień. Skutkiem tego schorzenia jest czasem spory przyrost mięśni skroniowych i żwaczy na twarzy, co w rezultacie prowadzi do tego, że u chorych występuje „kwadratowa” twarz.

Najczęściej ta przypadłość dotyczy samotników oraz kobiety bez względu na wiek. Podczas wizyty u stomatologa, po przebadaniu i przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu z pacjentem możliwe jest rozpoznanie tej niedyspozycji. Często jej skutki w jamie ustnej są opłakane, np. przesadnie starte zęby, złamane korony i ubytki klinowe w zębach, recesje dziąsłowe, uszkodzenia szkliwa, pęknięcia szkliwa, widoczne powierzchnie korzeni, maceracja śluzówki i języka. W szczegółowych badaniach stomatolog jest w stanie wykryć zawyżoną tkliwość mięśnia skroniowego i mięśnia żwacza. Podczas rozmowy pacjenci skarżą się na bóle w obręczy barkowej i plecach, obolałe kończyny górne i kark, nawracający, migreno-podobny, tępy ból głowy. Niektórzy są nękani przez kłopoty ze snem, zaburzenia słuchu w postaci szumów i uczucia zatkanych uszu, piski w głowie oraz łzawienie.

Wyleczenie bruksizmu polega na przezwyciężaniu jego przyczyny. W tym przypadku idealnym rozwiązaniem byłaby eliminacja stresu z życia zawodowego i prywatnego. Jednakże jest to dość utopijna wizja, więc leczenie sprowadza się do takich czynności jak: fizykoterapia- specjalistyczny masaż mięśni- w tym też często terapia manualna; terapia relaksacyjna- realizowanie całej gamy ćwiczeń relaksujących, słuchanie muzyki relaksującej; wykorzystywanie szyny relaksacyjnej- czyli specjalnej nakładki na zęby, zaprojektowanej przez lekarza stomatologa osobno dla każdego pacjenta (szyny relaksacyjnej powinno się używać w nocy); wprowadzeniu samokontroli w życiu codziennym, co może okazać się dość trudnym zadaniem i czasem w zaawansowanych przypadkach wizyta u psychologa, bądź psychiatry będzie jak najbardziej uzasadniona. Jest to typowa choroba cywilizacyjna dotycząca ponad połowy społeczeństwa. Zanim więc pod wpływem stresu „zjemy” swoje zęby na pewno warto byłoby odwiedzić dentystę.

Jeśli jesteś młodym przedsiębiorcą, to z całą pewnością wiele stresu przyprawiają ci różnego rodzaju kwestie związane z księgowością. Zapomnij o tego typu problemach raz na zawsze. Już teraz odwiedź stronę biura rachunkowego z Gizycka: rachunkowe.net.pl i skorzystaj z usług księgowych firmy z dużym doświadczeniem.