Zdrowe zęby na wakacjach

Zawsze, kiedy przychodzą wakacje nadchodzi czas beztroskich zabaw i wiele ciekawych pomysłów jak je spędzić. Często wyruszamy pod namiot, na łono dziewiczej natury, a młodsi na kolonie i obozy. Wyjeżdżamy pewni swojej zdrowotności. Nierzadko zdarza się, że nasza szczęśliwa sielanka zostaje przerwana przez zupełnie niespodziewany problem- ból zęba. Najczęstszym źródłem bólu zęba jest próchnica. Wyczuwalny ból czasowy, lub ciągły, wzmagający się podczas spożywania zimnych napojów, potraw, słodyczy i lodów jest często skutkiemodwracalnych, lub nieodwracalnych stanów zapalnych miazgi. Nie obejdzie się wtedy bez różnego rodzaju środków przeciwbólowych zażywanych do czasu doczekania się wizyty u stomatologa. Jednak w ciepłej temperaturze letnich wakacji największe problemy sprawiają zęby martwe, oraz te z rozpadniętą miazgą. I jest tu bez znaczenia, czy są to zęby mleczne, czy też stałe. W tego rodzaju zębach znajdują się beztlenowe bakterie, które pod wpływem ciepła mają idealne warunki do namnażania się. Konsekwencją może być obrzęk, dokuczliwy ból spędzający sen z powiek, lub nawet wysoka temperatura. W wyniku takiego zdarzenia nieunikniona staje się wizyta w gabinecie stomatologicznym, lub nawet utrata zęba i kuracja antybiotykowa.

Dolegliwości bólowe związane z zębami mogą dać o sobie znać w najmniej oczekiwanych momentach, kiedy np. jeździmy na nartach w górach, pływamy, nurkujemy, czy lecimy samolotem na wymarzone wakacje. Na pewno nie chcesz, aby z tak błahego powodu wczasy, które od dawna ciężko planowałeś zostały zmarnowane. Aby uchronić się przed takimi nieprzyjemnościami najlepiej odpowiednio wcześnie umówić się na wizytę u lekarza dentysty. Dzięki temu starczy czasu na wyleczenie nalotów próchnicowych, założenie plomb, a może nawet atrakcyjne i coraz bardziej popularne wybielenie zębów. Wyobraź sobie, jak lśniące czystą bielą zęby idealnie komponują się z nowo zdobytą opalenizną. Bez wątpienia taki efekt dodaje wiele atrakcyjności i pewności siebie. Oczywiście bezwzględnie pamiętaj o codziennym szczotkowaniu zębów.

Urlop to okres w którym zdecydowanie częściej się podjada, wiele razy między posiłkami. Są to głównie rzeczy słodkie takie jak lody, desery, napoje i cukierki. Mają one w sobie mnóstwo węglowodanów, które bardzo sprzyjają rozwojowi próchnicy. Świetnym rozwiązaniem byłoby myć zęby po każdym posiłku, lub przepłukać je płynem do płukania ust. Dobrze jest pić dużo wody w trakcie upałów- nawet 2-3l nie tylko po to, aby uzupełnić płyny w organizmie, których ubywa gdy się pocimy, ale też po to, by wzmóc wydzielanie odpowiedniej ilości śliny. Dzięki niej zostanie utrzymane prawidłowe pH jamy ustnej. Właściwości śliny działają również przeciw-próchniczo.

Agroturystyka Mazury zapewnia wypoczynek w wiejskim stylu. W swojej ofercie posiada ekologiczne posiłki, uczestnictwo w pracach gospodarskich, warsztaty kulinarne, smakowanie tłoczonego na zimno własnoręcznie oleju rzepakowego, ubijanie masła. Możemy także spróbować swoich sił w wędkarstwie czy jeździe konnej. Oferta jest bardzo szeroka i jedynie od nas samych zależy, w jakim stopniu wykorzystamy potencjał tego wspaniałego miejsca.